Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 888
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: O sprawach wsi i nie tylko – już jutro w Krzyżowej

Środa, 8 czerwca 2011, 8:12
Aktualizacja: 8:14
Autor: red.
Krzyżowa: O sprawach wsi i nie tylko –  już jutro w Krzyżowej
Fot. organizator
Już jutro w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Krzyżowej samorządowcy i działacze społeczni spotkają się w ramach IV Polskiego Kongresu Odnowy Wsi. Podczas trzech dni uczestnicy zjazdu podzielą się pomysłami umożliwiającymi skuteczne działanie sołtysom, aktywnym mieszkańcom i organizacjom pozarządowym. Kongres otworzy marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec, a o wcielaniu w życie idei odnowy wsi dyskutować również będą: minister rolnictwa Marek Sawicki, członek zarządu województwa Włodzimierz Chlebosz i wicewojewoda Ilona Antoniszyn–Klik.

Pod pojęciem odnowa kryje się przede wszystkim podniesienie jakości życia mieszkańców wsi m.in. poprzez modernizację infrastruktury. Jednak odnowa to nie tylko renowacja fasad budynków, odpowiednie wyposażenie świetlic i remiz czy przywracanie historycznych budowli do życia. Nie mniej istotne jest porządkowanie przestrzeni wspólnej, czy też organizowanie imprez o charakterze kulturalnym czy rekreacyjnym. Chodzi po prostu o to, by maksymalnie wykorzystać potencjał turystyczny i kulturalny, jaki drzemie w każdej gminie. Tak, żeby stała się ona miejscem przyjaznym do życia. Najlepszym sposobem na uruchomienie takich przemian na polskiej wsi jest wymiana poglądów. To właśnie dlatego od kilku już lat samorządowcy i działacze z różnych części Polski, a także zza granicy spotykają się na kongresach, by dzielić się wiedzą i doświadczeniem w zakresie odnowy wsi.

Debaty odbędą się na kilku panelach dyskusyjnych, m.in.: Architektura Krajobrazu i Środowiska - moderator prof. Andrzej Drabiński, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Sytuacja społeczno-ekonomiczna na wsi - moderator prof. Barbara Kutkowska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Partnerstwo sołectwa i gminy - gminne programy odnowy wsi na przykładzie gmin z województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, Odnowa wsi kobietą stoi - moderator wicewojewoda Ilona Antoniszyn-Klik.

Poza spotkaniami panelowymi uczestnicy Kongresu będą mogli spróbować specjałów tradycyjnej kuchni (gęś nadziewana gołąbkami, kaczka nadziewana naleśnikami czy chleb orkiszowy), a także zapoznać się z innymi lokalnymi produktami jak np. ceramiką, czy wyrobami z drewna. Taką okazję da im „Kiermasz produktu lokalnego”, którego inaugurację zaplanowano na drugi dzień Kongresu. Z kolei 11 czerwca br. zaproszeni goście wraz z ekspertami ds. odnowy wsi odwiedzą (na tzw. trasach studyjnych) kilka gmin na terenie Dolnego Śląska. Swoimi osiągnięciami pochwalą się między innymi Spytków w gminie Zgorzelec i Kuraszków w gminie Oborniki Śląskie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group