Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 947
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Wałbrzych: Odwołali zarząd strefy – teraz z pracy rezygnują pracownicy wałbrzyskiej strefy

Poniedziałek, 13 czerwca 2011, 9:39
Aktualizacja: Wtorek, 14 czerwca 2011, 10:11
Autor: GrA
Świdnica/Wałbrzych: Odwołali zarząd strefy – teraz z pracy rezygnują pracownicy wałbrzyskiej strefy
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Ubiegłotygodniowe wydarzenia w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "INVEST–PARK" wywołały prawdziwą burzę. Nieuzasadniona decyzja o odwołaniu zarządu strefy poniosło za sobą kolejne konsekwencje. Solidarnie rezygnację z pracy składają pracownicy strefy.

Pracownicy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK" złożyli rezygnację z pracy. Nie godzą się z decyzją o odwołaniu zarządu strefy. Do sytuacji przypomnijmy doszło w piątek 10 czerwca. Pracownicy strefy wystosowali oświadczenie, które prezentujemy poniżej:

Jako pracownicy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ,,INVEST-PARK" Sp.z o.o. z siedzibą w Wałbrzychu jesteśmy zaskoczeni i wstrząśnięci sytuacją, do której doszło 10 czerwca br. podczas zgromadzenia wspólników WSSE,,INVEST-PARK" Sp. z o.o. Wszyscy pracownicy, łącznie z dotychczasowym Zarządem Spółki tworzyliśmy spójny, skuteczny i efektywnie zarządzany zespół, dzięki któremu Inwestorzy działający na terenie WSSE,,INVEST-PARK" inicjowali rozwój Polski południowo-zachodniej.

W chwili obecnej trwają decydujące negocjacje dotyczące kilkunastu strategicznych dla naszego regionu inwestycji (m.in. w Wałbrzychu, w Świdnicy, w Świebodzicach, w Opolu, w Kudowie-Zdr6j, w Kaliszu, w sumie gwarantujących zatrudnienie ponad 1500 osób i inwestycje rzędu 1 mld zł), na które mieszkańcy wymienionych miast czekają od dawna. Nie trzeba być wysokiej klasy specjalistą, aby domyślać się, że nieuzasadniona zmiana Zarządu WSSE,,INVEST-PARK" Sp. z o.o. może mieć katastrofalne skutki, nie tylko w przypadku negocjacji z tymi Inwestorami, ale wszystkimi innymi, z którymi aktualnie prowadzimy rozmowy. Inwestycje te, to kolejne miejsca pracy i tak bardzo potrzebny rozwój naszego regionu.

W przypadku trzech Inwestor6w w Podstrefach Wałbrzych, Świebodzice oraz Kudowa Zdrój, których inwestycje gwarantują łącznie 75 nowych miejsc pracy i nakłady w wysokości ponad 25 mln zł w bieżącym miesiącu miały zostać podpisane akty notarialne związane z zakupem nieruchomości pod inwestycje. W najbliższym czasie miały zostać zrealizowane dwie inwestycje w Wałbrzychu, z których pierwsza gwarantowała wydatki w wysokość ponad 380 mln zł i zatrudnienie 277 nowych pracowników, a druga nakłady w wysokości ok.275 mln zł przy zatrudnieniu 350 nowych pracowników.

Mamy poważne obawy, że w związku ze zmianą Zarządu Spółki, w/w projekty mogą zostać niezrealizowane, a Inwestorzy mogą zdecydować o realizacji inwestycji poza granicami Polski. Wyżej wymienione informacje obrazują, w jakiej sytuacji znaleźli się zarówno pracownicy, poprzedni Zarząd WSSE, jak i Inwestorzy oraz Gminy, na terenie których planowane były nowe inwestycje. Od 14 lat nasz Zarząd realizował. misję Spółki zapisaną w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych i w ciągu tego okresu Spółka odnotowywała bardzo wysokie wskaźniki m.in. liczba wydanych zezwoleń, gwarantowana wielkość inwestycji i nowych miejsc pracy. W rankingach stref ekonomicznych przeprowadzonych w Polsce, ale także w Europie i na całym świecie WSSE ,,INVEST-PARK" Sp. z o.o. znajduje się na bardzo wysokich miejscach (w rankingu z 2010 r. przeprowadzonym przez brytyjski The Financial Times - WSSE ,,INVEST-PARK" uznana została za 3 najlepszą strefą Ekonomiczną w Europie oraz 17 na świecie). W raportach KPMG dotyczących wyników stref ekonomicznych, WSSE plasuje się od wielu lat w ścisłej czołówce. W roku 2010 WSSE ,,INVEST-PARK" Sp. z o.o. wydała najwięcej (28) zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej spośród wszystkich stref ekonomicznych w Polsce, a wydane zezwolenia zagwarantowały największą ilość nowych miejsc pracy (4122).

Zarząd i pracownicy do tej pory stanowili jedność. Firma to nie tylko nazwa, ale całokształt, który reprezentowany jest przez nas wszystkich. Podjęte decyzje nie mają uzasadnienia merytorycznego i mogą okazać się działaniami na szkodę Spółki. W zaistniałej sytuacji nie widzimy możliwości dalszej realizacji celów, dla których powołana została WSSE ,,INVEST-PARK" Sp. z o.o., a co więcej widzimy zagrożenie szybkiego zrujnowania dotychczasowych osiągnięć. Wystarczyło kilka godzin, aby zaufanie naszych Inwestorów zostało zachwiane. Otrzymaliśmy od nich kilkaset telefonów z zapytaniem o przyszłość Strefy, na które sami nie znamy odpowiedzi.

Decyzja Ministra Gospodarki jest tym bardziej niezrozumiała, iż w kwietniu br. Rada Nadzorcza WSSE ,,INVEST-PARK" Sp. z o.o. zarekomendowała Pana Mirosława Grebera i Pana Dariusza Kasprowicza na Członków Zarządu VI kadencji WSSE ,,INVEST-PARK" Sp. z o.o. Skąd zatem decyzja o zmianie dotychczasowego, skutecznego Zarządu?

W związku z zaistniałą sytuacją niżej podpisani, jako pracownicy WSSE ,,INVEST-PARK" Sp. z o.o. składamy wypowiedzenia umów o pracę, gdyż nie widzimy możliwości dalszej współpracy bez kierownictwa dotychczasowego Zarządu.

Pomimo tego, iż każdy z nas w prywatnym życiu ma zobowiązania zdaje sobie sprawę z dramatycznych konsekwencji podjętej decyzji, zmuszeni jesteśmy do tak radykalnego kroku. Wspólnie z Panem Mirosławem Greberem i Panem Dariuszem Kasprowiczem pracowaliśmy nad sukcesem naszej Strefy i tylko wspólnie z nimi chcemy go kontynuować.
Pracownicy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group