Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1213
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Pikieta w Żarowie: „Sobotnio–niedzielna praca w gówno się obraca”

Czwartek, 3 marca 2011, 16:10
Aktualizacja: Piątek, 4 marca 2011, 7:06
Autor: Karolina Osińska
Żarów: Pikieta w Żarowie: „Sobotnio–niedzielna praca w gówno się  obraca”
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Taki napis widniał na jednym z transparentów pikietujących na żarowskiej strefie ekonomicznej. Protestowali pracownicy Daicel Safety Systems Europe i AKS Precision Ball Polska w Żarowie, a wraz z nimi też ludzie z innych zakładów. – Tu w każdej fabryce źle się dzieje – mówili nam. Związkowcy z AKS zebrali 111 podpisów pod petycją do pracodawcy. – Prezes nas wyprosił – mówi Marzena Choińska, przewodnicząca komisji zakładowej NSZZ Solidarność w AKS.

Transparentów było więcej, m.in.: „Żądamy umów na czas nieokreślony”, „Precz z dyskryminacją” oraz „Żądamy przywrócenia do pracy naszych kolegów”. Protest dziś zorganizował dolnośląski zarząd NSZZ Solidarność. Radosław Machliński, zastępca przewodniczącego zarządu, przez mikrofon nawoływał, że niedziela jest wolna od pracy, a jeżeli ktoś tego nie rozumie, to niech zajrzy do kalendarza – bo w nim niedziela jest zaznaczona na czerwono. W AKS poszło właśnie o niedziele. Ale też nie do końca o to, że pracownicy nie chcą w niedziele pracować, tylko że chcą za to dostawać wynagrodzenie jak za niedzielne nadgodziny.

- W lutym nasz pracodawca wprowadził pięciodniowy tydzień pracy od poniedziałku do niedzieli i już nie płaci dodatkowo za pracę w niedzielę, jak kiedyś - mówi Marzena Choińska. Czyli teraz pracownicy mają wolne dwa dni w tygodniu, czasem na początku, czasem w środku, a czasem znów pod koniec tygodnia. A za niedziele zamiast nadgodzin, które dochodziły nawet do dwustu złotych za jedną niedzielę, otrzymują pięćdziesiąt złotych dodatku. - Niektórym przez to odpadła połowa pensji - mówi przewodnicząca Choińska. Od listopada załoga AKS jest w sporze zbiorowym z pracodawcą (który już od września przymierzał się do zmiany systemu płacenia za pracę w niedziele).

Pikieta rozpoczęła się przed drugą zmianą. Pracownicy przyszli wcześniej i demonstrowali. Następnie ruszyli do pracy, a na trawnik przed bramą po godz. 14.15 wyszli ci, którzy skończyli pierwszą zmianę. Obecni podpisywali się pod petycją, której treść poniżej:

Petycja do Pracodawcy
Zarząd Związku Zawodowego wraz z pracownikami AKS zwraca się z prośbą o przywrócenie czasu pracy od poniedziałku do piątku.

Gdy przedstawiciele związkowców zanieśli prezesowi petycję, ten wyprosił ich z gabinetu. Ale tłumaczka ostatecznie wzięła od pikietujących pismo. W tym czasie sama demonstracja przeniosła się pod fabrykę DSSE. Tu pikietującym przyglądało się z oddali dwóch Japończyków, nikt z zarządu – podobnie jak przed AKS – nie wyszedł rozmawiać z demonstrującymi.

Pracownicy DSSE domagają się podwyżek. - Nie było ich już od dwóch lat, od stycznia zeszłego roku jesteśmy w sporze zbiorowym z pracodawcą - powiedziała nam Laura Przeor, przewodnicząca komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Daicel, która straciła pracę pod koniec lutego. W tym czasie pracę straciło też dwunastu innych związkowców z DSSE. Jednym – jak Laurze Przeor – nie przedłużono umów, innych zwolniono.

Wśród kilkudziesięciu osób w kamizelkach, z gwizdkami, z transparentami, związkowymi flagami znaleźli się też pracownicy innych firm z żarowskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, m.in. z T&P i ze świdnickiego Colgate.

- My też jesteśmy w sporze zbiorowym z pracodawcą, od października - powiedziały nam pracownice T&P, Urszula Fajdek (pełnomocnik Wiesława Rybińskiego, przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ Solidarność w T&P) oraz Małgorzata Traczyńska.

Co będzie dalej? Załoga AKS myśli nad strajkiem z odejściem od maszyn. W referendum zakładowym na 123 głosujących 122 osoby opowiedziały się za taką formą protestu, jeśli dobrze płatne niedziele nie wrócą.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group