Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 530
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pikieta w Żarowie: „Sobotnio–niedzielna praca w gówno się obraca”

Wiadomości: Żarów
Czwartek, 3 marca 2011, 16:10
Aktualizacja: Piątek, 4 marca 2011, 7:06
Autor: Karolina Osińska
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Taki napis widniał na jednym z transparentów pikietujących na żarowskiej strefie ekonomicznej. Protestowali pracownicy Daicel Safety Systems Europe i AKS Precision Ball Polska w Żarowie, a wraz z nimi też ludzie z innych zakładów. – Tu w każdej fabryce źle się dzieje – mówili nam. Związkowcy z AKS zebrali 111 podpisów pod petycją do pracodawcy. – Prezes nas wyprosił – mówi Marzena Choińska, przewodnicząca komisji zakładowej NSZZ Solidarność w AKS.

Transparentów było więcej, m.in.: „Żądamy umów na czas nieokreślony”, „Precz z dyskryminacją” oraz „Żądamy przywrócenia do pracy naszych kolegów”. Protest dziś zorganizował dolnośląski zarząd NSZZ Solidarność. Radosław Machliński, zastępca przewodniczącego zarządu, przez mikrofon nawoływał, że niedziela jest wolna od pracy, a jeżeli ktoś tego nie rozumie, to niech zajrzy do kalendarza – bo w nim niedziela jest zaznaczona na czerwono. W AKS poszło właśnie o niedziele. Ale też nie do końca o to, że pracownicy nie chcą w niedziele pracować, tylko że chcą za to dostawać wynagrodzenie jak za niedzielne nadgodziny.

- W lutym nasz pracodawca wprowadził pięciodniowy tydzień pracy od poniedziałku do niedzieli i już nie płaci dodatkowo za pracę w niedzielę, jak kiedyś - mówi Marzena Choińska. Czyli teraz pracownicy mają wolne dwa dni w tygodniu, czasem na początku, czasem w środku, a czasem znów pod koniec tygodnia. A za niedziele zamiast nadgodzin, które dochodziły nawet do dwustu złotych za jedną niedzielę, otrzymują pięćdziesiąt złotych dodatku. - Niektórym przez to odpadła połowa pensji - mówi przewodnicząca Choińska. Od listopada załoga AKS jest w sporze zbiorowym z pracodawcą (który już od września przymierzał się do zmiany systemu płacenia za pracę w niedziele).

Pikieta rozpoczęła się przed drugą zmianą. Pracownicy przyszli wcześniej i demonstrowali. Następnie ruszyli do pracy, a na trawnik przed bramą po godz. 14.15 wyszli ci, którzy skończyli pierwszą zmianę. Obecni podpisywali się pod petycją, której treść poniżej:

Petycja do Pracodawcy
Zarząd Związku Zawodowego wraz z pracownikami AKS zwraca się z prośbą o przywrócenie czasu pracy od poniedziałku do piątku.

Gdy przedstawiciele związkowców zanieśli prezesowi petycję, ten wyprosił ich z gabinetu. Ale tłumaczka ostatecznie wzięła od pikietujących pismo. W tym czasie sama demonstracja przeniosła się pod fabrykę DSSE. Tu pikietującym przyglądało się z oddali dwóch Japończyków, nikt z zarządu – podobnie jak przed AKS – nie wyszedł rozmawiać z demonstrującymi.

Pracownicy DSSE domagają się podwyżek. - Nie było ich już od dwóch lat, od stycznia zeszłego roku jesteśmy w sporze zbiorowym z pracodawcą - powiedziała nam Laura Przeor, przewodnicząca komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Daicel, która straciła pracę pod koniec lutego. W tym czasie pracę straciło też dwunastu innych związkowców z DSSE. Jednym – jak Laurze Przeor – nie przedłużono umów, innych zwolniono.

Wśród kilkudziesięciu osób w kamizelkach, z gwizdkami, z transparentami, związkowymi flagami znaleźli się też pracownicy innych firm z żarowskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, m.in. z T&P i ze świdnickiego Colgate.

- My też jesteśmy w sporze zbiorowym z pracodawcą, od października - powiedziały nam pracownice T&P, Urszula Fajdek (pełnomocnik Wiesława Rybińskiego, przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ Solidarność w T&P) oraz Małgorzata Traczyńska.

Co będzie dalej? Załoga AKS myśli nad strajkiem z odejściem od maszyn. W referendum zakładowym na 123 głosujących 122 osoby opowiedziały się za taką formą protestu, jeśli dobrze płatne niedziele nie wrócą.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~roki 3-03-2011 17:07
I tak na terenach kupionych pod stołem za bezcen zagraniczne korporacje tworzą obozy pracy. PRZECZ Z KORPORACJAMI!!!
~ 3-03-2011 17:07
Fajne foty
~ 3-03-2011 17:09
ci mili panstwo sobie chyba nie zdaja sprawy ze na ich miejscie jest 10 osob chetnych do pracy
~smutek 3-03-2011 17:10
oficjalny komunikat cukierni kasia- o 16 brak pączków
~ 3-03-2011 18:54
zapraszamy tych 10 chętnych osób, popracują tydzień i pójdą w piz...u
~ 3-03-2011 19:53
łatwo oceniac jak kogos nie dotyczy
~ 3-03-2011 19:59
trzeba walczyc o swoje prawa chcemy aby nas traktowano powaznie my tez mamy swoje prawa o które bedziemy walczyc jestesmy ludzmi nie robotami przez 7 lat pracowalismy od poniedziałku do piatku sobota i niedziela były dobrowolne dla nas jest to pogorszenie warunków pracy i placy pozdrawiam wszystkich i dziekuje ze byliscie z nami
~ 3-03-2011 22:08
sprawa jest banalna- pakowac sie i heja do rajchu
~ 4-03-2011 8:19
wydłubać oczy skośno okim i może wtedy przejrzą na oczy i przemyślą swoje postępowanie
~RAK 4-03-2011 19:36
To nie japońce ale polaczki które chcom się wykazać,,,
~ 5-03-2011 22:05
Wszystko wszystkim, ale nic tak nie boli pracowników jak słowa wypowiedziane przez kierownika AKS ;" Jak się nie podoba to nikt nikogo nie trzyma na siłe, można się zwolnić" Szkoda, że najwyższa władza firmy nie wie, iż najmocniejszych ogniwem takich firm są własnie pracownicy fizyczni!!!! Pracownik zadowolony to pracownik efektywny!Bez ich udziału firma nie istnieje-to ich potrzebujemy najbardziej i najwięcej - przykro, że kierownictwo nie potrafi o to zadowolenie zadbać !!!!!!
~ 6-03-2011 18:34
A co na to pan starosta z żarowa?
~ 9-03-2011 19:25
popatrzcie tylko, co za czasy ... teraz trzeba mieć wyższe i znać język żeby gnębić podstawowy personel firmy czyli pracowników fizycznych. Panie dyrektorze i kierowniku drogi czy to was podnieca, czy to wpływa na Waszą potencję, czy po prostu macie z tego ubaw lub uwielbiacie wchodzić Japończykom w du.ę !!! Pamiętajcie raz na wozie raz pod wozem ...
~ 13-03-2011 20:36
Czy ktoś z miejscowych władz lokalnych się ;pojawił? Starosta, prezydent?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group