Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 1002
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Podpisana umowa na 30,5 mln zł na ciepło

Sobota, 14 sierpnia 2010, 7:59
Aktualizacja: 8:01
Autor: KO
Świdnica: Podpisana umowa na 30,5 mln zł na ciepło
Fot. Jan Ruszkowski/NFOŚiGW
Te miliony pójdą na docieplenie placówek edukacyjnych i kultury w pięciu samorządach. Świdnica wraz z innymi gminami z regionu i powiatem otrzyma unijne wsparcie na termomodernizację. Prezydent i skarbnik Świdnicy podpisali w Warszawie umowę na dofinansowanie zadania. Wsparcie udzielane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W projekcie „Termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje edukacyjne i kulturalne na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej” biorą udział: miasto Świdnica, gmina Świdnica, gmina Jawor, gmina Świebodzice, powiat świdnicki. Obejmuje on termomodernizację 19 obiektów (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoła ponadgimnazjalna, domy kultury, biblioteka), a jego celem jest zaoszczędzenie energii oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Podpisana właśnie umowa z NFOŚiGW dotyczy dofinansowania projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

– To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców czterech miast i gmin, a także powiatu świdnickiego. Przedszkola, szkoły, domy kultury i biblioteka doczekają się zupełnie nowego wyglądu – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. - Ale nie chodzi tu tylko o estetykę, ale poprawę komfortu nauki w placówkach oświatowych. Po zakończeniu prac termomodernizacyjnych samorządy będą płacić mniejsze rachunki za ciepło. Według przedstawicieli funduszu ochrony środowiska nasz projekt jest jednym z największych i najlepiej przygotowanych w skali kraju. Usłyszeliśmy wprost, że Świdnica jako lider projektu wykonała gigantyczną pracę. W oczach osób decydujących, właśnie łączone projekty kilku gmin, które prowadzi jedna, są wysoko oceniane.

Wartość całego projektu to 30,5 mln zł, w tym unijne wsparcie wyniesie 11,5 mln zł. W Świdnicy wyremontowane zostaną następujące placówki: Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16, Szkoła Podstawowa nr 6, Gimnazjum nr 1, 2, 3, 4. Zakres prac termomodernizacyjnych to docieplenie ścian i stropodachów, wymiana stolarki okiennej, drzwiowej i oświetlenia, usprawnienie instalacji grzewczych. Wartość prac termomodernizacyjnych w Świdnicy wyniesie ok. 18 mln zł z czego ok. 7,3 mln zł będzie pochodzić z dofinansowania. Zakończenie projektu przez wszystkich partnerów planowane jest na IV kwartał 2013 r.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group