Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 576
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powstanie Powiatowa Rada Gospodarcza i Akademia Przedsiębiorczości Młodych

Wiadomości: powiat świdnicki
Sobota, 12 lutego 2011, 7:04
Aktualizacja: 7:06
Autor: red.
Fot. SP w Świdnicy
Już po raz pierwszy zebrało się gremium, które wejdzie w skład Powiatowej Rady Gospodarczej. Będzie ona miała charakter doradczy i opiniujący. W skład rady działającej przy staroście wejdą samorządowcy, przedstawiciele biznesowych organizacji pozarządowych, szefowie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedstawiciele firm działających w strefach w Żarowie i Świdnicy, kierownictwo Powiatowego Urzędu Pracy oraz powiatowej oświaty. Pierwszym pomysłem jest utworzenie Akademii Przedsiębiorczości Młodych.

Taka rada gospodarcza funkcjonuje przy Prezesie Rady Ministrów, w skład gremium doradzającego szefowi rządu wchodzą ekonomiści, naukowcy i praktycy biznesu.

- To jest ten nasz ewenement Świdnicy - mówił podczas czwartkowej konferencji Edward Szywała ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich o pomyśle utworzenia w powiecie świdnickim Powiatowej Rady Gospodarczej. - Mamy tutaj bogate tradycje kupieckie, gospodarcze i pewnie pomysł wziął się właśnie stamtąd.

Rada ma być jednym z założeń realizowanego wspólnie z Agencją Rozwoju Innowacji z Wrocławia projektu „Zarządzaj strategicznie zmianą gospodarczą” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Człowiek – najlepsza inwestycja”.

- Włączyliśmy się jako powiat w realizację tego projektu - mówi starosta Zygmunt Worsa. - Dzisiaj mamy już gotowy dokument: „Strategię zarządzania zmianą gospodarczą”, udało nam się także uaktywnić społeczność lokalną do wspólnej pracy nad tworzeniem strategii i powołaniem Powiatową Rady Gospodarczej. Dodatkowo przeprowadziliśmy analizę zmian gospodarczych w naszym powiecie.

Członkowie gremium uznali, że przede wszystkim potrzebna jest stała konsultacja ze szkołami powiatu w sprawie kształcenia przyszłych kadr, czyli edukacja dla potrzeb rynku pracy całego regionu. Potrzeba wspólnych konsultacji planów zagospodarowania przestrzennego, przygotowania projektów infrastrukturalnych, ścieżek rozwoju gospodarczego, kierunków działania, konsultacji strategii poszczególnych miast i gmin, uchwał podejmowanych przez samorządy i inicjowania stałej współpracy z firmami ze stref ekonomicznych. - Będziemy chcieli zbudować taką platformę wymiany informacji - wyjaśnia Edward Szywała.

Rada chce też uaktywnić młodzież do tworzenia własnego biznesu. Mogłaby w tym pomóc Akademia Przedsiębiorczości Młodych. - Ale to już pomysł na kolejny projekt unijny - mówi Anna Borowska, dyrektor Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 12-02-2011 10:17
a nad wszystkim czuwać będzie para Szywałów
~ 12-02-2011 10:27
Bardzo pozytywna inicjatywa
~Erg 12-02-2011 11:24
A po co to komu potrzebne?
~ 12-02-2011 19:28
no jak to po co? zeby pan starosta mógł czasami powiedzieć,że z przedsiębiorcami współpracuje,że jego decyzje dotyczace np Bramy do Pohadki to wynik konsultacji społecznych. Napewno tez będzie zasięgał rad , cennych bardzo srodowiska itd.itp No przecież cokolwiek robic muszą w tym powiecie, bo ludziska powiedzą,że kasę za darmo biorą, a przecież tak nie jest wcale i napewno :)
~:) 12-02-2011 23:13
Tia..... gdzie się nie obrócisz..czytasz o Panu Szywale i jego Kolegach ze Stowarzyszenia, czujesz Pana Szywałe i jego Kolegów, widzisz Pana Szywałe i jego Kolegów.....strach do WC iść.A wszystko to w hołdzie Polakowi ....Panowie "biznesmeni""' weźcie się za pożyteczne rzeczy i zróbcie coś naprwdę WIELKIEGO dla mieszkańców !!!!! I zawstydźcie Turbodymomena :)
~Wersa 13-02-2011 0:42
Pic na Wodę Fotomontaż.Kolejny sposób na zarabianie na boku przyd......asów starosty małego Worsy.
~Fronda 13-02-2011 8:57
Prezes Galessu Edward Sz...... to ohydna postać tego miastu i jego żoneczka, kasa, kasa i tylko kasa, widać, że nie liczy się kompletnie z Murdzkiem czy Worsą, bo są nikim dla niego, nic dziwnego-kontakty z Syryjczykiem, Balcerowiczem czy Lityńskim, który doradza obecnemu prezydentowi RP, istna loża masońska w lokalnym piekiełku!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group