Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 990
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Powstanie Powiatowa Rada Gospodarcza i Akademia Przedsiębiorczości Młodych

Sobota, 12 lutego 2011, 7:04
Aktualizacja: 7:06
Autor: red.
powiat świdnicki: Powstanie Powiatowa Rada Gospodarcza i Akademia Przedsiębiorczości Młodych
Fot. SP w Świdnicy
Już po raz pierwszy zebrało się gremium, które wejdzie w skład Powiatowej Rady Gospodarczej. Będzie ona miała charakter doradczy i opiniujący. W skład rady działającej przy staroście wejdą samorządowcy, przedstawiciele biznesowych organizacji pozarządowych, szefowie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedstawiciele firm działających w strefach w Żarowie i Świdnicy, kierownictwo Powiatowego Urzędu Pracy oraz powiatowej oświaty. Pierwszym pomysłem jest utworzenie Akademii Przedsiębiorczości Młodych.

Taka rada gospodarcza funkcjonuje przy Prezesie Rady Ministrów, w skład gremium doradzającego szefowi rządu wchodzą ekonomiści, naukowcy i praktycy biznesu.

- To jest ten nasz ewenement Świdnicy - mówił podczas czwartkowej konferencji Edward Szywała ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich o pomyśle utworzenia w powiecie świdnickim Powiatowej Rady Gospodarczej. - Mamy tutaj bogate tradycje kupieckie, gospodarcze i pewnie pomysł wziął się właśnie stamtąd.

Rada ma być jednym z założeń realizowanego wspólnie z Agencją Rozwoju Innowacji z Wrocławia projektu „Zarządzaj strategicznie zmianą gospodarczą” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Człowiek – najlepsza inwestycja”.

- Włączyliśmy się jako powiat w realizację tego projektu - mówi starosta Zygmunt Worsa. - Dzisiaj mamy już gotowy dokument: „Strategię zarządzania zmianą gospodarczą”, udało nam się także uaktywnić społeczność lokalną do wspólnej pracy nad tworzeniem strategii i powołaniem Powiatową Rady Gospodarczej. Dodatkowo przeprowadziliśmy analizę zmian gospodarczych w naszym powiecie.

Członkowie gremium uznali, że przede wszystkim potrzebna jest stała konsultacja ze szkołami powiatu w sprawie kształcenia przyszłych kadr, czyli edukacja dla potrzeb rynku pracy całego regionu. Potrzeba wspólnych konsultacji planów zagospodarowania przestrzennego, przygotowania projektów infrastrukturalnych, ścieżek rozwoju gospodarczego, kierunków działania, konsultacji strategii poszczególnych miast i gmin, uchwał podejmowanych przez samorządy i inicjowania stałej współpracy z firmami ze stref ekonomicznych. - Będziemy chcieli zbudować taką platformę wymiany informacji - wyjaśnia Edward Szywała.

Rada chce też uaktywnić młodzież do tworzenia własnego biznesu. Mogłaby w tym pomóc Akademia Przedsiębiorczości Młodych. - Ale to już pomysł na kolejny projekt unijny - mówi Anna Borowska, dyrektor Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group