Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 634
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pożyczki na niski procent dla naszych przedsiębiorców

Środa, 17 listopada 2010, 15:12
Aktualizacja: 15:14
Autor: KO
Świdnica: Pożyczki na niski procent dla naszych przedsiębiorców
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– Wnioski przyjmujemy od dziś – mówi Konrad Jabłoński, prezes Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, który dziś wraz z członkami zarządu stowarzyszenia parafował umowę na unijne wsparcie systemu pożyczek. Projekt nosi nazwę Jeremie i w jego ramach pomoc będzie mogło uzyskać 59 firm. Do rozdysponowania jest 1,66 mln zł. Pierwszym chętnym jest przedsiębiorca chcący otworzyć pizzerię z linią włoską.

- Każdej z firm będziemy mogli pożyczyć nie więcej niż 75 tys. zł na maksymalnie 5 lat - mówi Konrad Jabłoński, prezes Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. - To duża kwota i dogodne warunki do spłaty dla małych przedsiębiorstw.

Półtora miliona złotych stowarzyszenie otrzymało z funduszy unijnych – Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, 166 tys. zł to wkład własny. O pożyczki już się można zacząć starać. Nie będzie można ubiegać się o umorzenie kwoty, wszystko trzeba będzie spłacić co do złotówki, ale na dogodnych warunkach. Oprocentowanie pożyczki jest wyliczane na podstawie stopy referencyjnej – od 5,09 proc. do 8,49 proc. Prowizja zależeć będzie od wielkości przedsiębiorstwa i czasu jego istnienia na rynku (od 0,5 proc. do 2 proc. kwoty pożyczki).

- Przez wiele lat sam byłem przedsiębiorcą, więc wiem, że trudno jest rozwijać firmę bez kapitału – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i członek zarządu SSiG. - Pożyczki udzielane na preferencyjnych zasadach z pewnością pomogą w rozwoju.

Jeremie to wspólnotowa inicjatywa – Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises – wspólnych europejskich zasobów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Pieniądze z pożyczek przeznaczane są na finansowanie inwestycji polegających m. in. na zakupie, budowie lub modernizacji obiektów produkcyjno-usługowo- handlowych, tworzenie nowych miejsc pracy, wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych, zakup maszyn, urządzeń, aparatury, środków transportu.

Innowacyjność projektu SSIG polega na tym, że pieniądze będą do niego wracały i trafiały do kolejnych przedsiębiorców. Aby starać się o pożyczkę, trzeba złożyć wniosek z biznes planem i zagwarantować 20 proc. wkładu własnego.

Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych działa od 2001 r. Zostało stworzone przez powiat świdnicki oraz gminy z terenu powiatu, w tym Świdnicę. Organizacja udziela poręczeń i pożyczek dla firm. Ostatnio ruszyła z programem pożyczkowym dla wspólnot mieszkaniowych z terenu Świdnicy i Jaworzyny Śląskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group