Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 571
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Wrocław: Samorządowcy chcą przejąć WSSE

Piątek, 29 lipca 2011, 14:37
Aktualizacja: 18:41
Autor: UM Świdnica
Świdnica/Wrocław: Samorządowcy chcą przejąć WSSE
Fot. UM Świdnica
Pilotażowy projekt, który ma dać samorządom większy wpływ na Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „Invest – Park” przedstawiono wczoraj, 28 lipca podczas konferencji prasowej we Wrocławiu.

Założenia, popierane przez kilkunastu samorządowców, zostaną przesłane do Prezydenta, Premiera oraz ministrów: finansów, gospodarki, skarbu państwa i rozwoju regionalnego. – Po zmianach w zarządzie Wałbrzyskiej SSE, które odebraliśmy jako niekorzystne, nasze reakcje oraz apele do premiera i wicepremiera nic nie dały. Nie chcemy tracić czasu, dlatego wychodzimy z własną propozycją nowego sposobu zarządzania w strefach. Mówimy, że chcemy przyjąć na siebie pełną odpowiedzialność za funkcjonowanie strefy – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Mimo, że samorządy ponoszą ogromną część wydatków związanych z funkcjonowaniem SSE (inwestycje w rozwój infrastruktury, ulgi i zwolnienia w podatkach lokalnych) to same nie mogą w pełni wpływać na ich rozwój. Stąd propozycja, by udziały Skarbu Państwa zostały umorzone.

– Dziś jest tak, że 11 samorządów ma 36,9 proc. udziałów w spółce „Invest – Park” i 15,2 proc. przysługujących głosów. Skarb Państwa zaś tych udziałów ma 48,8 proc, ale aż 78,9 proc. głosów. To niesprawiedliwa dysproporcja, która powinna się zmienić. Umorzenie udziałów Skarbu Państwa wartych ponad 43 mln jest możliwe, bo kapitał jest w samej spółce. Takie rozwiązanie może ucieszyć ministrów finansów i gospodarki – tłumaczy prezydent Murdzek.

– Jeśli samorządy będą miały większy wpływ na funkcjonowanie WSSE, to zwiększą też swoje udziały i przybędzie nowych udziałowców. Ja jestem zainteresowany wejściem w spółkę, ale nie funkcjonującą na obecnych zasadach – mówi Piotr Roman, prezydent Bolesławca.

Dodatkowo nowa forma spółki, bez udziału Skarbu Państwa, będzie mogła uzyskać status spółki „non-profit”, a co za tym idzie będzie mogła aplikować o środki unijne.

Projekt pilotażowy zyskał już poparcie 11 samorządów, na których terenie działa WSSE „Invest-Park”
– Przeniesienie ciężaru zarządzania WSSE na samorządy jest projektem pilotażowym, ale to może być modelowe rozwiązanie dla każdej strefy, które można wprowadzić praktycznie jednym pociągnięciem pióra – uważa Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Założenia projektu:
• wycofanie udziałów Skarbu Państwa ze spółki WSSE „Invest – Park” sp. z o.o.
Co skutkuje:
• zapewnieniem większości udziałów samorządom terytorialnym
• przekazaniem decyzyjności i odpowiedzialności za działalność spółki w ręce gmin – wspólników.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group