Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 979
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/kraj: Santander przejmuje prawie trzy czwarte Banku Zachodniego, czy będą zwolnienia?

Środa, 15 września 2010, 15:09
Aktualizacja: 17:04
Autor: KO
Świdnica/kraj: Santander przejmuje prawie trzy czwarte Banku Zachodniego, czy będą zwolnienia?
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– Hiszpanie planują ostre cięcie kosztów – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Allied Irish Banks, większościowy akcjonariusz Banku Zachodniego WBK wyraził zgodę na sprzedaż 70,36 proc. akcji BZ WBK hiszpańskiej grupie bankowej Santander. Co dalej?

Finalizuje się proces sprzedaży większościowego pakietu akcji BZ WBK. - To transakcja o charakterze kapitałowym, która nie ma oczywiście żadnego wpływu na stabilność Banku Zachodniego WBK oraz bezpieczeństwo zgromadzonych w nim środków – czytamy na stronie internetowej BZ WBK.

W tej chwili BZ WBK jednym z trzech największych na polskim rynku, posiada 611 placówek, jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obsługuje klientów indywidualnych, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże korporacje. Bank jest popularny w Świdnicy i w okolicach. Dotychczasowy inwestor strategiczny Banku Zachodniego WBK, irlandzka grupa Allied Irish Banks, pierwszy pakiet akcji nabyła od Skarbu Państwa w 1995 r., od 1999 r. posiada większość akcji Banku Zachodniego. Gdy 2001 r. przeprowadzono połączenie BZ i WBK, grupa AIB objęła 70,5 proc. akcji nowego banku.

Irlandczycy przestają rządzić w BZ WBK. Według „Rzeczpospolitej” za pakiet 70 proc. akcji Hiszpanie mają zapłacić ponad 2,9 mld euro, a o przejęcie BZ WBK od irlandzkiej grupy AIB ubiegały się także PKO BP oraz francuski BNP Paribas.

Radio Wrocław podało, że w wyniku zwolnień pracę w pierwszej kolejności stracić mogą zarząd i dyrektorzy banku, a także ludzie odpowiadający za innowacje. A to dlatego, że Santander w przejmowanych instytucjach wprowadza globalne rozwiązania i zwykle pozbywa się około 20 procent pracowników. To oznacza, że w BZ WBK pracę może stracić 2 tysiące ludzi.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group